sobota, 24 sierpnia 2013

Znakowanie szyb, części samochodowych Francja - w jakim celu, jaki system, kraje.

Witam w dzisiejszym wpisie opisze system znakowania szyb, który jest bardzo popularny w Francji. Stworzono go w latach 70 i jego głównym celem było chronienie przed złodziejami samochodowymi oraz pomoc w zidentyfikowaniu kradzionych aut oraz cześć pochodzących z nielegalnej rozbiórki. System nadal działa i zwykle jest proponowany przy zakupie nowego auta z całym pakietem usług. W dalszej części artykułu odpowiem na takie pytania jak: Jakie firmy zajmują się nanoszeniem numerów? Jakie są korzyści naniesienia tych numerów? Na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta z znakowanymi szybami?


Znakowanie szyb we Francji polega na grawerowaniu ośmiu ostatnich cyfr numeru VIN. Technologia polega na piaskowaniu, lub na piłowaniu powierzchni szyby na głębokość od 0,03 mm do 0,06 mm. Numer nanosi się na wszystkie szyby: przednią, boczne i tylną, Ponadto dane te są rejestrowane na okres 6 lat w pliku aut grawerowanych w bazie danych ARGOS stworzonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe w celu: identyfikacji, poszukiwania i odzyskiwania samochodów kradzionych. Nazwa systemu po francusku: la gravure des vitres (grawerowanie szyb) lub marquage antivol (znakowanie przeciw kradzieży).

Grawerowanie jest wykonywane w ramach 10 sieciach autoryzowanych przez ubezpieczycieli. Lista 10 sieci autoryzowanych: EURODATACAR,  IDENTICAR, SECURYCAR, CARGLASS, CAR PROTECTION SERVICES, FICHAUTO, SAGA SERVICE PLUS, S.A.P.I., SECURYCAR ,V.M.A. SECURITE.

Grawerowanie szyb przynosi korzyści zarówno dla ubezpieczyciela jak i dla właściciela auta. Ułatwia odnalezienie skradzionego auta, co zmniejsza koszty związane z wypłatą odszkodowań. Wiele ubezpieczeń stosuje zniżki dla kierowców po przedstawieniu zaświadczenia o grawerowaniu szyb(na terenie Francji). Ponadto znakowane szyby zniechęcają potencjalnego złodzieja do kradzieży danego auta (w PL większość aut 90% kradzionych jest na części). Według statystyk szwajcarskich auto znakowane ma 60 razy mniej szanse, aby zostać skradzionym. Ocenia się, że aktualnie korzysta z tego systemu we Francji około 2 milionów samochodów. Oczywiście grawerowanie szyb jest dobrowolne,

Jeśli chodzi o inne kraje, to znakowanie aut przeciw kradzieży jest też popularne w Kanadzie (od 1983 roku). Firma Sherlock posiada sieć 600 punktów z tą usługą, auta są znakowane aż w 52 punktach, również w miejscach ukrytych, co znacznie utrudnia życie złodziejom. W Belgii i Luxembourgu znakowanie jest polecane przez sieć CARGLASS (43 punkty usługowe). Ponadto w Belgii znakowanie szyb jest proponowane przez serwisy policji w ramach prewencji.

Podsumowując auto które ma znakowane szyby jest łatwiej zweryfikować po względem poważnego wypadku .Musimy również pamiętać aby numer naniesiony na szybę zgadzał się z tym w dowodzie ( na szybie jest 8 ostatnich cyfr VIN)

Polecam inne artykuły mojego autorstwa:
Sprawdzanie historii, przebiegu auta z Francji.

 

2 komentarze:

  1. Wszystkie takie systemy przeciwdziałające kradzieżom samochodów są warte uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam mam problem kupiłem samochód z Francji właśnie z takimi znaczeniami szyb i ktoś jedna mi zbil czy jest w Polsce mozliwosc dograwerowania takiego napisu?

    OdpowiedzUsuń