niedziela, 3 sierpnia 2014

Odkręcenie opornej śruby - sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby.

Witam,
chyba każdy kto naprawia własny samochód miał kiedyś problem z odkręceniem śruby.
Problem polega na zapiekania i rdzewieniu śruby,. Woda i wysoka temperatura powodują, że prosta czynność wymiany koła może nam zająć kilka godz. Podam kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na odkręcenie śruby, która sprawia nam problem.1. Podgrzanie śruby palnikiem - najczęściej z tego sposobu korzysta się w czasie wymiany elementów układu wydechowego. Nie polecam korzystać z tego rozwiązania w przypadku śrub w komorze silnika czy przy kołach - możemy narobić sobie sporo problemów.

2. Pryskanie preparatem penetrującym - nie zawsze skuteczny, ale mało inwazyjny i co ważne mało ryzykowny sposób na odkręcenie śruby. Preparat penetruje okolice śrub i pozwala je odkręcić.
Ten sposób można w zasadzie używać wszędzie, trzeba jednak pamiętać aby po odkręceniu dobrze wymyć okolicę w której pryskaliśmy, WD 40 w dłuższej perspektywie czasu powoduje rdzewienie - Uwaga na elektronikę!

3. Kolejny skuteczny sposób to użycie specjalnego spreju który zamrozi nam kłopotliwą śrubę, ewentualnie można użyć jakiegoś taniego aerozolu lub zwykłego gazu do zapalniki który pod wpływem rozprężania gazu spowoduje obniżenie temperatury i skurczenie śruby.

4. Podczas odkręcania śrub przy kole dobrym pomysłem jest korzystanie z przedłużki do klucza lub umiejętne pukniecie śruby tak aby drgania ją wzruszyły. W skrajnych przypadkach kiedy śruby nie można odkręcić (brak kluczy do zabezpieczonych śrub) , można coś do niej przyspawać uwaga, aby nie uszkodzić felgi) lub użyć specjalnych nasadek które wgryzają się w strukturę śruby.

Tak jak widzisz jest co najmniej kilka sposobów. W zależności od sytuacji jedne będą skuteczniejsze od drugich - cierpliwość i zdrowy rozsądek to gwarancja sukcesu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz