niedziela, 12 kwietnia 2020

Zakup paliwa na zapas, jak przechowywać ON, starzenie się ON.

Cześć,
dzisiaj artykuł dotyczący zakupu paliw na zapas oraz konsekwencji z tym związanych. Będę tutaj bazował na informacjach z Tygodnika Auto Świat numer 15-16 z 2020 roku.Temat  aktualny z uwagi bardzo dużych obniżek cen w krótkim czasie, zastanowimy się czy warto ten czas wykorzystać do zrobienia zapasów.



*"W przypadku większości paliw dostępnych na stacjach zakładana trwałość wynosi 6 miesięcy. Paliwa sprzedawane dawniej były znacznie trwalsze", dlatego praktyki z PRL dotyczące przechowywania paliw nie sprawdzają się tak jak kiedyś.
        Z mojego doświadczenia wynika, że paliwo słabej jakości, szczególnie diesel
(z przechowywaniem benzyny nie mam doświadczenia) często już po dwóch, trzech tygodniach stania w kanistrze potrafi zrobić się mętne - nie świadczy to najlepiej o jego jakości.  Polecam wam przetestować jak zachowa się paliwo ze stacji na której najczęściej tankujecie po upływie kilku tygodni najlepiej porównując na tle  kilku próbek paliwa z różnych stacji. Wykonując taki eksperyment  pamiętajcie o tym, żeby paliwo było wlane w szczelna butelkę najlepiej certyfikowana do produktów naftowych - butelka po napoju nie spełni tych warunków, ale już np. po nafcie lub rozpuszczalnik sprawdzi się świetnie w tym zadaniu.

*"Paliwo sprzedawane teraz na stacjach ma domieszke tzw. biokomponentów – czyli w przypadku benzyn jest to alkohol, a w przypadku oleju napedowego tzw. FAME, czyli estry metylowe kwasów tłuszczowych. Takie domieszki wpływaja negatywnie na trwałosc paliwa – w przypadku benzyn rosnie ryzyko, ze dojdzie do zawodnienia paliwa (z czysta benzyna woda sie nie miesza, zbiera sie na dnie zbiornika), a w przypadku oleju napedowego na dłuzsza mete problemem moze byc dodatkowo
działanie bakterii beztlenowych, plesni i grzybów rozwijajacych sie w paliwie. W dodatku FAME nie sa stabilne – z czasem moga ulegac rozpadowi, przez co w paliwie zbieraja sie woda i kwasy."
          Z uwagi na właściwości wyżej wymienione, paliwo które było przez nas przechowywane przez kilka miesięcy warto przed wlaniem do naszego auta dobrze wymieszać najlepiej z świeżo zakupionym. Dobrym pomysłem jest zastosowanie w trakcie jego przechowywania chemię stabilizują jego mieszaninę. 

"Najbezpieczniejsze i najlepsze do przechowywania paliw sa zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, ale koniecznie certyfikowane do jego przechowywania. Zwykły plastik nie tylko moze sie rozpuscic lub zdeformowac pod wpływem paliwa, lecz takze moze powodowac wyładowania elektrostatyczne, które groza zapłonem paliwa." Kanistry metalowe – szczególnie te stare często rdzewieją i zanieczyszczają ich zawartość. Od siebie mogę dodać, że ON przechowuje w pojemnikach po chemii wykorzystywanej w serwisie zmywacze, rozpuszczalniki itp. 




Podsumowując, moim zdaniem zakup 50 l paliwa na zapas w momencie kiedy mamy warunki do bezpiecznego przechowywania, jest pomysłem godnym rozważenia Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę która już raczej nie spadnie z uwagi na cenę ropy na światowych rynkach, która dotknęła dna. Dzięki temu można zaoszczędzić w perspektywie czasu, a co chyba ważniejsze zabezpieczyć się na wypadek pogłębienia kryzysu.

Pozdrawiam,

Zapraszam na mój kanał na YouTube!
Poniżej linki pod którymi dowiecie się jak sprawdzić przebieg auta po VIN i nie tylko: https://www.youtube.com/playlist?list=PLXkiKTrCgMCTyt-zlplhDs1bB3TLhjO3i Playlista z darmowymi dekoderami VIN: https://www.youtube.com/watch?v=Y2VtgUJD9b4&list=PLXkiKTrCgMCTIvYGZ5Gg3e4VEyBVaP6Ph






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz