niedziela, 15 grudnia 2013

Wtryskiwacze pizoelektryczne - awarie, regeneracja, wymiana

Witam, dzisiaj poruszę bardzo kontrowersyjny temat wtryskiwaczy piezoelektrycznych, których do nie dawna  nie można było regenerować. Wraz z rozwojem parku maszynowego oraz coraz większej specjalizacji firm w branży niektóre przedsiębiorstwa zaczęły podejmować się naprawy tych wtryskiwaczy - umożliwili to też sami producenci który zaczęli sprzedawać zestawy naprawcze do tego rodzaju układów.W tym artykule odpowiem na takie pytania: Jaki jest koszt regeneracji wtrysków piezoelektrycznych? Co zrobić w przypadku awarii wtryskiwacza piezoelektrycznego? Jakie mamy alternatywy dla zakupu nowego wtryskiwacza? Jak są ceny wtryskiwaczy piezoelektrycznych nowych, regenerowanych oraz używanych?  W jaki sposób sprawdzić czy moje auto ma wtryskiwacze piezoelektryczne?
Na wstępie trzeba zaznaczyć że obecnie regeneracji podlegają jedynie wtryskiwacze pizoelektryczne Siemensa. Niestety ciągle nie można zregenerować wtryskiwaczy pizoelektrycznych Bosch, Delphi, Denso. Regeneracja pizowtrysku Siemensa jest związana z kosztem 600 zł wzwyż - wiąże się to z wysokimi cenami części oraz potrzebą posiadania odpowiedniego wyposażenia pracowni.

W przypadku awarii wtryskiwacza mamy do wyboru:
- zakup nowego koszt 1600 - 3000 zł (w zależności od marki)
- regeneracja jeśli jest możliwa to minimum 600 zł
- zakup wtryskiwacza używanego

Jeśli awarii uległy wszystkie wtryski jednocześnie to przyczyną są zaniedbania serwisowe z naszej strony.
Aby zachować przez długi czas sprawność wtryskiwaczy należy:
- co 2 lata lub 30 tys km wymienić filtr paliwa
- olej zmieniaj co 1 rok lub 15 tys. km +komplet filtrów
- tankuj na sprawdzonych stacjach paliw
- nigdy nie tankuj kiedy paliwo jest uzupełniane na stacji
- tankuj od razu kiedy zaświeci się rezerwa
- kiedy zauważysz pierwsze objawy problemów z wtryskami - zleć ich czyszczenie
Szczegóły w artykule: W jaki sposób dbać o układ wtryskowy? Kilka porad.
W Twoim interesie leży żeby zadbać o stan auta. Często nawet mechanik nie zwróci Ci na to uwagi, nie wspominając o dziennikarzach w prasie motoryzacyjnej - wszystkim zależy na tym żeby mieć pracę,żeby kręcił się interes, dlatego jeśli sam nie zlecisz niektórych prac przy aucie nikt ich Ci nie zaproponuje. Działanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych.
Elementy piezoelektryczne działają o wiele szybciej od wtryskiwaczy elektromagnetycznych , umożliwiają podzielenie wtryskiwanej dawki na kilka porcji. Wtryskiwacze piezoelektryczne działają o wiele szybciej od zaworów elektromagnetycznych, że umożliwiło podział dawki paliwa nawet na siedem następujących po sobie wtrysków (obniża to spalanie i jest bardziej eco). Paliwo wtryśnięte do cylindra pod koniec procesu spalania powoduje bowiem dopalanie cząsteczek sadzy, a w układach wydechowych z filtrem cząstek stałych FAP, DPF podnosi temperaturę splin, co sprzyja samooczyszczeniu się filtra. Odkryty pod koniec XIX wieku efekt piezoelektryczny polega na bardzo szybkiej, trwającej kilka milisekund, zmianie zewnętrznych wymiarów kryształu kwarcu (lub innej substancji zaliczanej do grupy materiałów piezoelektrycznych) pod wpływem przyłożonego z zewnątrz ładunku elektrycznego. Rozładowanie napięcia elektrycznego sprawia ,że kryształ wraca do swoich pierwotnych wymiarów. To właśnie zjawisko jest wykorzystywane we wtryskiwaczach do otwierania wypływu paliwa. Element piezoelektryczny złożony z ponad stu warstw kryształów wydłuża się łącznie o cztery setne milimetra, co wystarcza do precyzyjnego otwierania i zamykania zaworu wtryskiwacza.

Wtryskiwacze piezoelektryczne są montowane w rożnych autach, rocznikach - najlepiej dopytać w serwisie jakie mamy wtryski (producent, rodzaj, cena) lub zadzwonić do firm zajmujących się regeneracją lub sprzedażą używanych wtrysków i dopytać jakich oznaczeń szukać. 

Budowa, Testy, Zasada działania układów zasilania Common Rail Siemens VDO1
1 komentarz:

  1. Można takie wtryskiwacze sprawdzić i czyścić termiczno - chemicznie na specjalnych maszynach w Stalowe Woli w Bosch Service http://www.wtryskiwacz.com

    OdpowiedzUsuń