niedziela, 2 kwietnia 2017

Prawo kontra nieuczciwi sprzedawcy.

Witam Dzisiaj chciałbym wam przybliżyć najważniejsze informacje które znalazły się w artykule dotyczącym przepisów prawnych które mogą wykorzystać kupujący w walce z nieuczciwymi sprzedawcami używanych aut.  Materiału znalazł się w numerze 3/2017 w  Auto Świat Poradnik.



Temat jest bardzo obszerny a sam artykuł ciekawy. W dużym skrócie można powiedzieć że na dzień dzisiejszy istnieją w Polsce konkretne przepisy które dość mocno chronią kupujących. Osobną kwestią jest problem działania polskiego sądownictwa oraz braku jakiejkolwiek chociażby podstawowej wiedzy ze strony kupujących oraz pieniędzy na pomoc ze strony adwokatów w przygotowaniu papierów dla sądu. Zdaniem autora artykułu polskie prawo w tej kwestii jest bliźniacze do tego niemieckiego - więc problem tkwi gdzieć indziej niż w braku odpowiednich przepisów.

Natomiast to co chciałbym wypunktować to między innymi:
- 3 lata to maksymalny okres w którym sprzedawca może spodziewać się zgłoszenie reklamacji
- 2 lata to domyślnie okres obowiązywania rękojmi za wady towaru w tym aut używanych
- 1 rok to najkrótszy okres obowiązywania rękojmi w przypadku kupna używanego auta w komisie
- w transakcji dwóch osób prywatnych rękojmi można ograniczyć lub całkowicie wyłączyć

 - Wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży artykuł 543 Kodeksu Cywilnego w związku z tym zapisy pod ogłoszeniami komisów iż nie stanowią one oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i że komis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy w opisie samochodu nie są wiele warte.

- Jeżeli kupującym jest konsument a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna  istnienia w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego artykuł 556 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to że w sporze sądowym to sprzedawca ma obowiązek przedstawienia dowodów że auto w chwili sprzedaży nie miało wad. W przypadku kupna auta od prywatnego sprzedawcy jest odwrotnie.

 - 2 lata nie krócej niż rok. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeśli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Jeżeli kupujący jest konsumentem a przedmiotem sprzedaży używana rzecz ruchoma odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.  W transakcji z komisem nie można całkowicie wyłączyć rękojmi.

-  Upływ terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi jeśli sprzedawca wadę podstępnie zataił artykuł 568 paragraf 6. Oznacza to że jesli w samochodzie mamy np. przekręcony licznik sprzedawca odpowiada za to bezterminowo.

- Sprzedawca zarówno prywatnej jak i profesjonalny nie odpowiada za wady towaru, samochodu jeśli klient znał je w chwili kupna.

To chyba tyle na dzisiaj, zapraszam do pisania komentarzy oraz regularnego odwiedzania tego bloga.

Pozdrawiam,


1 komentarz:

  1. Nie lubię kupować samochodu przez internet, uważam że najlepiej to spotkać się z sprzedawcą na giełdzie, gdzie nie tylko mamy kontrolę nad naszym dobytkiem ale i możemy się targować .

    OdpowiedzUsuń